NEWS
 • XXIX Konferencji Filmoznawczej w Radziejowicach

  XXIX Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza odbędzie się w dniach 8-11 listopada 2019, w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Temat tegorocznego spotkania to „Klasyka dzisiaj. Rola kanonu kulturowego w kinie współczesnym i w edukacji”.

  Podczas konferencji zostaną zaproponowane bloki tematyczne dotyczące: roli kanonu w kulturze, adaptacji Szekspirowskich, polskiej klasyki na ekranie, obecności motywów antycznych w kulturze popularnej. Wykłady i analizy uzupełnią prezentacje pedagogiczne oraz pokazy filmowe.

   

  Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli m.in. dr hab. Konrad Dominas, prof. Krzysztof Kozłowski i dr Piotr Pławuszewski. Konferencję poprowadzi prof. Piotr Sitarski.

  Punktami specjalnymi programu będą spotkanie ze znakomitym polskim aktorem oraz pokaz klasyka kina niemego Nosferatu – symfonia grozy (1922) F.W. Murnaua z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie.

 • Festiwal Filmowy w Gdyni

  Już 16 września rozpocznie się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych- jedna z największych imprez filmowych w Polsce. Co roku o Wielką Nagrodę Złotych Lwów walczą w Gdyni najnowsze polskie filmy.

  O Złote Lwy będą walczyły następujące filmy:

  „Boże Ciało”, reżyseria: Jan Komasa
  „Ciemno, prawie noc”, reżyseria: Borys Lankosz
  „Czarny mercedes”, reżyseria: Janusz Majewski
  „Dolina Bogów”, reżyseria: Lech Majewski
  „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, reżyseria: Maciej Pieprzyca
  „Interior”, reżyseria: Marek Lechki
  „Kurier”, reżyseria: Władysław Pasikowski
  „Legiony”, reżyseria: Dariusz Gajewski
  „Mowa ptaków”, reżyseria: Xawery Żuławski
  „Obywatel Jones”, reżyseria: Agnieszka Holland
  „Pan T.”, reżyseria: Marcin Krzyształowicz
  „Piłsudski”, reżyseria: Michał Rosa
  „Proceder”, reżyseria: Michał Węgrzyn
  „Słodki koniec dnia”, reżyseria: Jacek Borcuch
  „Solid Gold”, reżyseria: Jacek Bromski
  „Supernova”, reżyseria: Bartosz Kruhlik
  „Ukryta gra”, reżyseria: Łukasz Kośmicki
  „Wszystko dla mojej matki”, reżyseria: Małgorzata Imielska
  „Żelazny most”, reżyseria: Monika Jordan-Młodzianowska

  Szczegóły programu: www.festiwalgdynia.pl

 • Europejski Dzień Kina Artystycznego

  Już 13 października 2019 r. w kinach na  całym świecie odbędzie się

  IV Europejski Dzień Kina Artystycznego

  Już po  raz czwarty CICAE i Europa Cinemas łączą siły z ponad 700 kinami, w tym także z polskimi kinami niezależnymi zrzeszonymi w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Tegoroczne święto kina artystycznego dzięki unikalnemu repertuarowi i dedykowanym wydarzeniom, ma po raz kolejny zaprezentować szeroką gamę możliwości i zaangażowanie kin na rzecz żywej różnorodności kulturowej.

  Tradycyjnie także w tym roku Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych będzie wspierać obchody IV Europejskiego Dnia Kina Artystycznego zarówno w ramach wsparcia finansowego dla filmów studyjnych, wydarzeń artystycznych, o które kina mogą ubiegać się w ramach wniosków, jak również promocyjnego.

  PROGRAM:
  – prezentujemy tego dnia repertuar europejski, ze szczególnym uwzględnieniem repertuaru dla dzieci oraz historycznego (SKSiL przygotuje propozycje tytułów przedpremierowych dostępnych w tym terminie od dystrybutorów filmów studyjnych);

  –  jednym z rekomendowanych  przez SKSiL tytułów jest Szatańskie tango  Béli Tarra. W załączeniu oferta dystrybutora.
  – skala wydarzenia może być symboliczna (1 seans), albo więcej
  – pierwsze 25 kin może się ubiegać o dofinansowanie specjalne Europejskiego Dnia Kin Artystycznego w SKSIL z odrębnej puli na formularzu wniosku dodatkowego do wysokości 400 zł wkładu FINA (min. 50% kosztów eventy, w tym min. 15% kosztów wydać należy na promocję lokalną)

   INFORMATION
Here you will find useful information and files with logo of Polish Digital Cinemas Network. wiecej
CONTACT
Filmoteka Narodowa
Filmoteka Narodowa
- Instytut Audiowizualny

ul. Puławska 61
00-975 Warszawa
e-mail: jhorecki@fn.org.pl
tel. (22) 542 10 93
ABOUT THE NETWORK
Polish Digital Cinemas Network is a program dedicated to art-house cinemas to support digital roll-out. The program is realised by Polish Film Institute with the support of The National Film Archive. In this process of digitizing art-house cinemas are converted to modern cultural places with high quality and standards of screenings with capability to 3D screening and digital surround sound.

Networked digital cinemas offer wide spectrum of Polish, European and worldwide movies. The special goal of Polish Digital Cinema Network is to present and to promote Polish cinematography.

MORE

NETWORK MAP