19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Sopot Film Festival

W dniach 14-22 lipca odbędzie się osiemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival. W ciągu dziewięciu dni w salach kinowych i studyjnych zaprezentowanych zostanie ponad 100 filmów z całego świata – pełnometrażowych fabuł, dokumentów oraz filmów krótkometrażowych. W programie jak co roku trzy konkursy, sekcje tematyczne: ekranizacje skandynawskich kryminałów, współczesne kino neo noir czy polskie filmy dokumentalne. Zobaczymy sporo filmowych przedpremierowych oraz najważniejszych filmów kina autorskiego minionego sezonu w paśmie Spectrum.

 

Wyjątkowym wydarzeniem będzie III Koncert Muzyki Filmowej, który odbędzie się 16 lipca na Tarasach Parku Wodnego, którego hasło przewodnie to „Nowe światy, nowa rzeczywistość”. Polska Filharmonia Kameralna Sopot wraz z zaproszonymi gośćmi wykona premierowe aranże przygotowane specjalnie na sopocki festiwal, jak m.in. „Fortepian” Jane Campion, „Łowca Androidów” Ridleya Scotta, „Niebiańska plaża” i „Sunshine” Dany Boyla, „Grawitacja” Alfonso Cuarona a także z serialu „Gra o Tron”. Zaproszeni soliści: Paulina Przybysz i L.U.C. zaśpiewają utwory m.in. z filmów „Młodość” Paolo Sorrentino”, „Przekleństwa Niewinności” Sophii Coppoli, „Ukryte Pragnienia” Bernarda Bertolucii oraz „Moja miłość” Maiwenn le Besco, które oryginalnie wykonywała Florence+The Machine, Hooverphonic, Air i Son Lux. Duet muzyczny w osobach Piotra Kalińskiego i Stefana Wesołowskiego zagra natomiast swoje klasyczno-elektroniczne wersje utworów islandzkiego kompozytora filmowego Johana Johannssona.

 

Tegoroczny sopocki festiwal filmowy, to ponownie 9-dniowe święto ambitnego kina, podczas którego widzowie będą mogli nadrobić filmowe zaległości minionego sezonu oraz zobaczyć przedpremierowe produkcje, które do regularnej dystrybucji kinowej wejdą nierzadko dopiero za kilka miesięcy.

 

„Do trzech konkursów filmowych otrzymaliśmy ponad 3,5 tys. zgłoszeń z przeszło 90 państw całego świata” – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowa Festiwalu – „Najlepsze ze zgłoszonych produkcji zostaną zaprezentowane w Międzynarodowym Konkursie 1-2 – czyli konkursie debiutów i drugich filmów fabularnych, w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz w nowym konkursie Doc.pl – prezentującym pełnometrażowe polskie filmy dokumentalne”.

 

w konkursach znajdą się m.in. najlepsze polskie debiuty roku jak „Wieża. Jasny Dzień” Jagody Szelc, „Atak Paniki” Pawła Maślony oraz „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego czy pełnometrażowy dokument Marty Prus „Over the Limt”.

 

Tradycją sopockiego festiwalu jest prezentowanie od kilu lat w sekcji Panorama kina skandynawskiego z poszczególnych krajów lub o wybranej tematyce. W tym roku sekcja ta będzie poświęcona ekranizacjom skandynawskich kryminałów z ostatnich lat, w tym m.in. twórczości Stiega Larsosna oraz Jo Nesbo. W programie 5 wybranych filmów z ostatniej dekady – od klasycznego „Millennium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” poprzez „Łowców Głów”, „Kobietę w klatce” i jeden z najbardziej kasowych duńskich kryminałów ostatnich lat „Zabójcy bażantów”

 

W sekcji zjawiska organizatorzy przybliżą temat kina neo-noir, czyli współczesnych produkcji nawiązujących do estetyki kina noir lat 50. W programie m.in. „Wolny strzelec” Dana Gilroya, chiński „Czarny węgiel, kruchy lód” Diao Yinan, „Miód dla dakini,” w reżyserii Dechen Roder z Bhutanu, „Lost River” – debiut reżyserski Ryana Goslinga oraz „Tylko Bóg wybacza” Nicolasa Windinga Refna.

 

Najbardziej obszerna sekcja Spectrum to przeszło 30 najlepszych filmów sezonu, nagradzanych na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji. Nominowanych do Oscarów, Złotych Globów i laureatów Europejskich Nagród Filmowych. To jedna z ostatnich okazji do nadrobienia obowiązkowych pozycji minionego roku. W programie tej sekcji m.in. przedpremierowo „McQueen” reż. Ian Bonhote oraz „Człowiek Delfin” reż. Lefteris Charitos, ale również filmy Oskarowe jak „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, „Kształt Wody” i „Fantastyczna Kobieta”, najlepsze europejskie filmy minionego roku, w tym m.in. „The Square”, „Niemiłość” i „Jeszcze nie koniec” oraz triumfatorzy europejskich i światowych festiwali filmowych.

 

Sekcja „Made in Poland” to spojrzenie na polskich twórców, w której zaprezentujemy filmy Urszuli Antoniak oraz Anny Jadowskiej. Sekcja 2×2 przeszła natomiast małą metamorfozę i od tego roku prezentować będzie postacie uznanych światowych twórców, zestawiając ze sobą dwa wybrane filmy z ich twórczości. W tym roku w sekcji filmy Michaela Haneke („Happy End”) i Fatiha Akina („W ułamku sekundy”).

 

Na festiwalu nie zabraknie również pokazów klubowych – w spółdzielni Dwie Zmiany oraz klubokawiarni Trzy Siostry prezentowane będą filmy krótkometrażowe – zarówno te konkursowe, jak i w cyklu „Wieczory Animacji” a także nowego cyklu „Polskie Szkoły Filmowe”, w którym w tym roku przedstawione zostaną produkcje Warszawskiej Szkoły Filmowej.

 

Na festiwalu będzie można również spotkać się z twórcami filmów prezentowanych w różnych sekcjach, zarówno Spectrum (m.in. spotkanie z twórcami filmu „Twój Vincent”) jak i sekcjach konkursowych.

 

Festiwal odbędzie się w sopockim Multikinie, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Teatrze Boto, Dwóch Zmianach, klubokawiarni Trzy Siostry, Muzeum Miasta Sopotu oraz na Tarasach przy Parku Wodnym.