współczesne kino

Zalety kina cyfrowego

Kina cyfrowe to niewątpliwie przyszłość kinematografii. Obecnie można uznać, że są już praktycznie standardem i wypierają z rynku resztki kin tradycyjnych. Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest szereg zalet kin cyfrowych, o których krótko opowiemy w tym artykule.

Koszty

Kino cyfrowe to prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o koszty. Dotyczy to niemal wszystkich etapów: od utrwalania filmu, po jego edycję i dystrybucję. Przy utrwalaniu odszedł koszt zużywania drogiej taśmy z folii celuloidowej. Filmowcy mogą zapisywać niemal nieograniczone ilości materiału, ponieważ nośniki są relatywnie tanie, a do tego – wielokrotnego użytku.

Również dystrybucja fiilmu w formie cyfrowej jest łatwiejsza. Tak naprawdę nie wymaga nawet fizycznego nośnika, kopia może zostać przekazana za pośrednictwem wysokoprzepustowego łącza. Do tego dochodzi kolejna ciężka do przecenienia zaleta – cyfrowe kopie filmu nie zużywają się. Kopie na tradycyjnej taśmie ulegały stopniowej degradacji, co oznaczało konieczność ich odświeżania. W przypadku dystrybucji cyfrowej kolejną kopię danych tworzy się bezkosztowo, trzeba jedyni posiadać dostęp do wolnej pamięci.

Co do edycji – cyfryzacja kina stworzyła nowe możliwości. Edycja cyfrowa jest łatwa, precyzyjna i nie wymaga nakładów na kosztowne materiały.

Powszechność

Mimo że cyfryzacja często jest wskazywana jako jedno z zagrożeń niesionych przez nowoczesną technologię, mające zniszczyć sztukę, w rzeczywistości dzięki niej kinematografia stała się dużo bardziej egalitarna. Drastyczna redukcja kosztu tworzenia filmu sprawiła, że pojawiło się mnóstwo niezależnych twórców filmowych. Takich, za którymi nie stoją duże wytwórnie dyktujące warunki. Ma to również kolosalne znaczenie dla rozpowszechnienia twórczości filmowej w krajach Trzeciego Świata – kinematografia cyfrowa jest na tyle niskokosztowa, że pojawia się coraz więcej artystów także w ubogich regionach świata. Uwolnienie kina od dykatatu pieniądza pozwala realizować bardziej unikatowe dzieła, swoiste dla lokalnej kultury i wizji artystycznej reżysera.

Jakość

Kino cyfrowe pozwala na utrwalanie oraz odtwarzanie nagrań w bardzo wysokiej jakości, przy czym rośnie ona stopniowo, wraz z rozwojem technologii. Jedną z istotnych zmian jest przejście z zapisu w 24 klatkach na sekundę na standard HRF (High Frame Rate) – 48 klatek na sekundę pozwala uzyskać klarowniejszy, bardziej precyzyjny obraz, co jest istotne szczególnie w dynamicznych scenach. Kina dysponują coraz bardziej zaawansowanym sprzętem, umożliwiającym m.in. projekcje 3D oraz 4D (oddziaływujące na inne zmysły). Również jakość dźwięku jest coraz większa i cyfrowy format zapisu umożliwia łatwe przekazanie różnych wersji językowych oraz różnych wersji, dostosowanych do poziomu rozbudowania systemu audio w danym kinie.

Uproszczona obsługa

Ten argument dotyczy stricte dystrybutorów i właścicieli kin. Cyfrowy projektor jest wpięty w układ z serwerem i bez problemu można go zaprogramować, wprowadzając harmonogram odtwarzania z dużym wyprzedzeniem. W połączniu z dytrybucją za pomocą Internetu daje to efekt w postaci kina niemal bezobsługowego, a to z kolei przekłada się na redukcję kosztów.

Tagi: biuro nieruchomości w Bydgoszczy

Dodaj komentarz