AKTUALNOŚCI

44. Forum Wokół Kina w Gdyńskim Centrum Filmowym

18 grudzień, 2017 | 9:36

Zapraszamy na 44 . Forum Wokół Kina, które odbędzie się w dniach od 12 do 14 grudnia 2017 roku w Gdyńskim Centrum Filmowym .

Program forum

Podczas spotkania kin SKSiL omówione zostaną następujące tematy:

  • finansowanie seansów filmów studyjnych
  • reprezentacja interesów kin w PISF, Komisji Prawa Autorskiego, wobec organizacji zbiorowego zarządzania – nowe zagadnienia
  • ramowe umowy dystrybucyjne
  • akcje promocyjne i programy lojalnościowe – zasady organizacji i zgodność z prawem
  • projekt ustawy dotyczącej handlu w niedzielę a działalność kin i usług z nią związanych
  • nowe formy reprezentacji interesów kin studyjnych i lokalnych – działalność Stowarzyszenia Kin Studyjnych
  • promocja działalności kin studyjnych i lokalnych
  • planowane wspólne, ogólnopolskie projekty kin niezależnych na rok 2018
  • nagrody SKSiL dla filmów dla dzieci i młodzieży – wsparcie ich rozpowszechniania

 

 

Święto Kina

5 grudzień, 2017 | 9:37

 „Święto Kina” już 9 i 10 grudnia!

 9-10 grudnia widzowie z całej Polski mają okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – po raz czwarty odbędzie się ogólnopolskie „Święto Kina”. Celem akcji jest popularyzowanie kinematografii, kultury chodzenia do kina i oglądanie filmów na dużym ekranie. W te dni ceny biletów we wszystkich kinach biorących udział w akcji zostaną obniżone do 12 złotych. Patronat nad akcją objął Polski Instytut Sztuki Filmowej, a ambasadorami zostali: Joanna Moro, Sandra Staniszewska, Antek Królikowski, Marcin Kwaśny, Andrzej Młynarczyk oraz przedstawiciele najmłodszego pokolenia aktorów: Julia Kostow i Mateusz Winek.

Polskie kino przeżywa okres rozkwitu. Szacuje się, że w roku 2017 sprzedanych zostanie ponad 60 mln biletów. Rodzime produkcje cieszą się ogromną popularnością i zdobywają wiele prestiżowych nagród. Wymienić można tu m.in.: „Cichą Noc” Piotra Domalewskiego czy „Najlepszego” w reżyserii Łukasza Palkowskiego.

Polskie kino ma co celebrować. Dlatego i w tym roku, już po raz czwarty odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – „Święto Kina”. W akcji biorą udział sieci kin: Cinema City, Helios, Multikino i Cinema 3D, jak również kina niezależne zrzeszone w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. We wszystkich kinach ceny biletów na seanse 2D zostaną obniżone do 12 złotych, a w przypadku seansów 3D będzie obowiązywać tylko dopłata za okulary.

Tegoroczną akcję wspierają znani i popularni aktorzy: Joanna Moro, Sandra Staniszewska, Julia Kostow, Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Andrzej Młynarczyk i Mateusz Winek.

Patronem medialnym „Święta Kina” jest Polsat i RMF FM.

Więcej informacji oraz listę kin uczestniczących w akcji można znaleźć na stroniewww.swietokina.com oraz na fanpage’u www.facebook.com/swietokina/.

Europejski Dzień Kina Artystycznego w kinach studyjnych

13 październik, 2017 | 12:34

Polskie kina promują Europejski Dzień Kina Artystycznego!

 

Już 15 października w kinach art-house’owych na całym  kontynencie, w tym w polskich kinach niezależnych obchodzony jest Europejski Dzień Kina Artystycznego. W jego spocie promocyjnym znalazły się kadry z filmu „Twój Vincent”  Doroty Kobieli i Hugha Welchmana. Dziś prezentujemy oficjalny spot Europejskiego Dnia Kina Artystycznego 2017. Natomiast już 15 października ponad 60 kin w całej Polsce zaprezentuje specjalną propozycję dla widzów ceniących  wartościowe filmy polskie i europejskie.

 

W najbliższych dniach oficjalny spot projektu pojawi się na ekranach ponad 60 polskich kin, które przyłączyły się do wydarzenia. Każde z nich przygotowuje swój program, w niektórych obiektach znajdziemy jeden specjalny seans poświęcony polskiemu i europejskiemu kinu artystycznemu, w innych będzie to cały dzień projekcji i atrakcji dla widzów. Kina niezależne, zwane też tradycyjnymi, to miejsca, które są autorsko programowane i realizują misję upowszechniania kultury filmowej, pozostając w bliskim kontakcie ze swoimi widzami. Kinomani cenią te ośrodki za ich kameralny charakter, wartościowy repertuar i przystępne ceny biletów.

 

Europejski Dzień Kina Artystycznego ma udowodnić, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. Skierujemy uwagę zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Chcemy  również pokazać, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne.

Kina są ważną częścią krajobrazu kulturowego i wzbogacają społeczności – w miastach i na wsi. Gromadzą ludzi i dają im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Co roku ponad 100 milionów osób odwiedza kina arthousowe. Odgrywają one kluczową rolę w promowaniu różnorodności kulturowej i prezentowaniu młodych talentów. Kina studyjne i lokalne w Polsce to ponad 200 podmiotów na terenie całego kraju a ich widownia w 2016 r. przekroczyła 10 milionów widzów.

 

Organizatorami wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas. W Polsce – Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji:

www.stowarzyszeniekin.pl ; www.kinastudyjne.pl

 

Oficjalna strona: www.artcinemaday.org

 

Organizatorzy:

CICAE – Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych  to sieć krajowych związków kin oraz kin niezależnych, festiwali filmowych, nie wyłączając przy tym dystrybutorów. Celem działania organizacji działającej od 1955 roku jest promowanie różnorodności kulturowej w kinach i na festiwalach filmowych, oraz wspieranie produkcji poprzez nakierowanie na inicjatywy kulturowe. CICAE pomaga w uzyskaniu wsparcia dla filmów artystycznych od organów rządowych i wspiera dystrybucję filmów z całego świata na cały świat.

 

Europa Cinemas to pierwsza sieć kinowa skupiająca się na europejskich filmach założona w 1992 roku w ramach programu Unii Europejskiej „Media”. Obecnie obejmuje 2,350 sal projekcyjnych w 977 kinach oraz zrzesza 596 miast w 42 krajach. Głównymi celami projektu jest nie tylko zwiększenie liczby filmów europejskich w ofercie kin czy promowanie różnorodności w repertuarze, ale również zbudowanie sieci kin, które będą prowadziły wspólne przedsięwzięcia na szczeblu krajowym i europejskim.

 

Polscy partnerzy projektu

 

Stowarzyszenie Kin Studyjnych – główny organizator wydarzenia w Polsce,  zrzesza podmioty prowadzące kina studyjne i lokalne, osoby zaangażowane w działalność tych kin oraz inne osoby realizujące cele stowarzyszenia, do których należy m.in.: współpraca z organizacjami  działającymi na rzecz kina i filmu artystycznego, promocja i upowszechnianie wiedzy o kinematografii artystycznej, niezależnej oraz alternatywnych gatunkach twórczości filmowej,  rozwój kultury filmowej i prowadzenie edukacji filmowej, czy też wspieranie rozwoju potencjału polskiego niezależnego przemysłu kinematograficznego, a w szczególności małych i średnich podmiotów.

 

Sieć Kin  Studyjnych i Lokalnych działająca przy Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym

Działalność Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych ma na celu upowszechnianie kultury filmowej w szczególności poprzez rozpowszechnianie w kinach Sieci filmów o wysokich walorach artystycznych oraz podejmowanie działalności edukacyjnej adresowanej do młodej widowni kin. Strukturę Sieci tworzą kina, które zobowiązały się do realizowania programu SKSiL w umowach zawartych z operatorem Sieci – FINA, który w zamian wspiera finansowo działalność programową kin oraz ułatwia im dostęp do pożądanego – z punktu widzenia programu Sieci – repertuaru kinowego.

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

Polski Instytut Sztuki Filmowej powstał w 2005 roku na mocy uchwalonej przez parlament ustawy o kinematografii.

Do głównych zadań Instytutu należy wspieranie rozwoju polskiej kinematografii poprzez dofinansowanie realizacji projektów filmowych na wszystkich etapach: scenariusza, developmentu i produkcji filmu.  PISF wspiera również  promocję polskiej twórczości filmowej w kraju i za granicą. Współfinansuje organizację festiwali, przeglądów, retrospektyw, a także kampanie promocyjne najlepszych polskich filmów.

Instytut przeznacza znaczne środki na edukację i upowszechnianie kultury filmowej, oraz na modernizację infrastruktury kinowej, doskonalenie zawodowe filmowców i działalność Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

 

Lista kin

 

Kino Muza Poznań
PIONIER Szczecin
OKF ILUZJA Częstochowa
AMOK Gliwice
KINO NOWE HORYZONTY Wrocław
AGRAFKA Kraków
KIKA Kraków
ŚWIATOWID Katowice
KINO POD BARANAMI Kraków
Luna Warszawa
Pasja, MDK Radomsko
Światowid Elbląg
Planet Cinema Oświęcim
Fenix Łowicz
ECK Ełk
Renesans Ryki
Echo Jarocin
Muranów Warszawa
Elektronik Warszawa
Praha Warszawa
Kino.Lab – (Kino Ujazdowski) Warszawa
Rialto Poznań
Pałacowe Poznań
GCF Gdynia
Muza Włoszczowa
Kinoteatr Gwiazda Wronki
Fenomen (WDK) Kielce
Rejs Słupsk
Iluzjon Warszawa
Awangarda 2 Olsztyn
Komeda Ostrów Wielkopolski
Charlie Łódź
60 krzeseł Gorzów Wielkopolski
Albatros (BCK) Bytów
Bajka Lublin
Sfinks Kraków
Malta: Charlie & Monroe Poznań
Kinokawiarnia Stacja Falenica Warszawa
DCF Wrocław
MOK „Centrum” Zawiercie
KINO POD KOPUŁĄ Gostyń
Kosmos Katowice
Newa Zielona Góra
Noteć Chodzież
Mikro Kraków
Centrum Wadowice
Studio Opole
Opolskie Kino Objazdowe Opole
Forum Bolesławiec
Moskwa Kielce
Marzenie Tarnów
Zawiercie
U-jazdowski Warszawa
Bułgarska 19 Poznań
CKIS -DK Oskard Konin
Kinodk –Dom Kultury Kęty
artKino Krosno
Kino Kadr/ Pałac Kultury Zagłębia Dąbrowa Górnicza
Ars Kraków
Ratusz Zduńska Wola

10. Nagrody PISF

21 wrzesień, 2017 | 7:48

Podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbyła się Złota Gala, na której nagrodzono:
Kino: Kino Światowid w Elblągu
Wydarzenie filmowe: Festiwal ANIMATOR w Poznaniu
Promocja polskiego kina za granicą: Film Commission Poland
Krytyk filmowy: Piotr Czerkawski
Audycja lub program filmowy: #MovieSię na portalu Filmweb Michał Walkiewicz Łukasz Muszyński i Jakub Popielecki
Publicystyka filmowa w internecie: Krzysztof Spór za blog filmowy „Spór w kinie”
Książka o tematyce filmowej: „Cicha eksplozja. Nowe kino Azjii Wschodniej i Południowo-Wschodniej” pod redakcją Jagody Murczyńskiej.
Edukacja filmowa: KINO AMOK w Gliwicach za edukację filmową dla dzieci i młodzieży
Dystrybucja filmowa ex aequo: Forum Film Poland za Wołyń film Wojciecha Smarzowskiego oraz Against Gravity za Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham – film dokumentalny Pawła Łozińskiego
Dyskusyjny Klub Filmowy: DKF Bez Nazwy w Łowiczu Łowicki Ośrodek Kultury
Rekonstrukcja filmu: DI Factory oraz reKINO za cyfrową rekonstrukcję filmu „Smuga cienia” w reż. Andrzeja Wajdy
Nagroda Honorowa PISF dla zmarłego w tym roku krytyka filmowego Zdzisława Pietrasika Tygodnik Polityka.

Gratulujemy!

Konferencja Kin Studyjnych w Kielcach

13 wrzesień, 2017 | 12:35

Rozpoczęła się VI Konferencja Kin Studyjnych. W programie znajdą się interesujące prezentacje, znakomite filmy oraz warsztaty podnoszące kwalifikacje. Więcej informacj na stronie: http://www.cyrkedison.org/6kksil.php

Forum Wokół Kina w Olsztynie

1 maj, 2017 | 12:42

43 Forum Wokół Kina odbędzie się w dniach 7-9 czerwca 2017 w kinie Helios w Olsztynie.

Gośćmi Forum są szefowie firm prowadzących kina, a także firmy dystrybucyjne, wyposażające kina oraz przedstawiciele PISF-u i twórcy nagradzanych filmów.

Forum Wokół Kina w Oławie

10 listopad, 2016 | 11:28

42 Forum Wokół Kina odbędzie się w dniach 13-15 grudnia 2016 w kinie Odra w Oławie.

Forum Wokół Kina skierowane jest do właścicieli i operatorów kin tradycyjnych, studyjnych, multipleksów oraz dystrybutorów filmowych, producentów sprzętu kinowego i usługodawców związanych z rynkiem kinowym. Wydarzenie jest okazją do prezentacji oferty filmowej na najbliższe miesiące, rozmów o zmianach zachodzących na rynku kinowym oraz wymiany doświadczeń z zakresu edukacji filmowej.

Więcej informacji na stronie: http://forumwokolkina.kultura.olawa.pl/

Nowe Kina w Sieci Kin Cyfrowych

4 listopad, 2016 | 12:53

Do Sieci Polskich Kin Cyfrowych dołączyły nowe kina: Dom Kultury w Wolbromiu (Kino Radość), Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” (Kino Kuźnica)   oraz Kępiński Ośrodek Kultury (Kino Sokolnia).

 

 

Dzieje się w kinach cyfrowych

1 wrzesień, 2016 | 11:05

Zapraszamy na V Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych do Chodzieży, w dniach 28-30 września 2016.

W programie warsztaty, pokazy filmów i mnóstwo dyskusji o nowych pomysłach i problemach kiniarzy.

Więcej informacji na stronie: http://cyrkedison.org/5kksil.php

 

 

Coraz więcej kin w Sieci

27 sierpień, 2016 | 9:07

Do Sieci Polskich Kin Cyfrowych dołączyły kolejne kina, łącznie SPKC to już ponad 140 nowoczesnych kin w 125 miastach.

Ponad 100 kin

15 styczeń, 2014 | 12:13

Do Sieci Polskich Kin Cyfrowych dołączyło kolejne 15 nowych kin, łącznie SPKC to już 114 nowoczesne kina.

Nowe Kina

2 październik, 2013 | 13:51

Do Sieci Polskich Kin Cyfrowych dołączyły kolejne kina. Łącznie jest już ich 99, o krok od przekroczenia magicznej liczby 100.

76 Kin

4 marzec, 2013 | 8:50

W Sieci Polskich Kin Cyfrowych jest już 76 kin! A kolejne 20 uzyskało pozytywną decyzję od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i w najbliższym czasie także dołączy do Sieci.

Nowe kina

10 październik, 2012 | 8:49

Do Sieci Polskich Kin Cyfrowych dołączyły 3 nowe kina:

Polonez Skierniewice
Muranów Warszawa
Stylowy Zamość

16 Nowych kin

12 sierpień, 2012 | 8:22

Do Sieci Polskich Kin Cyfrowych dołączyło aż 16 nowych kin, łącznie SPKC to już 54 nowoczesne kina.

Nowe kina

6 czerwiec, 2012 | 11:11

Do Sieci Polskich Kin Cyfrowych dołączyły 3 nowe kina:

Gryf w Gryfinie
Fregata w Lęborku
Muza we Włoszczowie

33 Forum Wokół Kina

15 maj, 2012 | 11:03

W dniach 29-31 maja 2012r. w kinie DCF we Wrocławiu odbędzie kolejna edycja Forum Wokół Kina. Zapraszamy kina do udziału w Forum.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.dcf.wroclaw.pl/33-forum/

Nowe kina

22 marzec, 2012 | 14:45

Do Sieci Polskich Kin Cyfrowych dołączyły 4 nowe kina:

Rejs w Słupsku
Komeda w Ostrowie Wielkopolskim
Galaktyka w Mielcu
Eva w Międzyzdrojach

32 Forum Wokół Kina

15 listopad, 2011 | 8:32

W dniach 6-8 grudnia 2011r. w kinie Helios w Opolu odbędzie kolejna edycja Forum Wokół Kina. Zapraszamy kina do udziału w Forum.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.heliosnet.pl/32forumwokolkina/

Start sieci

8 listopad, 2011 | 8:58

Sieć Polskich Kin Cyfrowych wystartowała. Na początku mamy 31 kin studyjnych w cyfrowej jakości. W najbliższych tygodniach zakończą się instalacje w kolejnych.
 .