NEWS

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Sopot Film Festival

12 July, 2019 | 12:26

W dniach 14-22 lipca odbędzie się osiemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival. W ciągu dziewięciu dni w salach kinowych i studyjnych zaprezentowanych zostanie ponad 100 filmów z całego świata – pełnometrażowych fabuł, dokumentów oraz filmów krótkometrażowych. W programie jak co roku trzy konkursy, sekcje tematyczne: ekranizacje skandynawskich kryminałów, współczesne kino neo noir czy polskie filmy dokumentalne. Zobaczymy sporo filmowych przedpremierowych oraz najważniejszych filmów kina autorskiego minionego sezonu w paśmie Spectrum.

 

Wyjątkowym wydarzeniem będzie III Koncert Muzyki Filmowej, który odbędzie się 16 lipca na Tarasach Parku Wodnego, którego hasło przewodnie to „Nowe światy, nowa rzeczywistość”. Polska Filharmonia Kameralna Sopot wraz z zaproszonymi gośćmi wykona premierowe aranże przygotowane specjalnie na sopocki festiwal, jak m.in. „Fortepian” Jane Campion, „Łowca Androidów” Ridleya Scotta, „Niebiańska plaża” i „Sunshine” Dany Boyla, „Grawitacja” Alfonso Cuarona a także z serialu „Gra o Tron”. Zaproszeni soliści: Paulina Przybysz i L.U.C. zaśpiewają utwory m.in. z filmów „Młodość” Paolo Sorrentino”, „Przekleństwa Niewinności” Sophii Coppoli, „Ukryte Pragnienia” Bernarda Bertolucii oraz „Moja miłość” Maiwenn le Besco, które oryginalnie wykonywała Florence+The Machine, Hooverphonic, Air i Son Lux. Duet muzyczny w osobach Piotra Kalińskiego i Stefana Wesołowskiego zagra natomiast swoje klasyczno-elektroniczne wersje utworów islandzkiego kompozytora filmowego Johana Johannssona.

 

Tegoroczny sopocki festiwal filmowy, to ponownie 9-dniowe święto ambitnego kina, podczas którego widzowie będą mogli nadrobić filmowe zaległości minionego sezonu oraz zobaczyć przedpremierowe produkcje, które do regularnej dystrybucji kinowej wejdą nierzadko dopiero za kilka miesięcy.

 

„Do trzech konkursów filmowych otrzymaliśmy ponad 3,5 tys. zgłoszeń z przeszło 90 państw całego świata” – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowa Festiwalu – „Najlepsze ze zgłoszonych produkcji zostaną zaprezentowane w Międzynarodowym Konkursie 1-2 – czyli konkursie debiutów i drugich filmów fabularnych, w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz w nowym konkursie Doc.pl – prezentującym pełnometrażowe polskie filmy dokumentalne”.

 

w konkursach znajdą się m.in. najlepsze polskie debiuty roku jak „Wieża. Jasny Dzień” Jagody Szelc, „Atak Paniki” Pawła Maślony oraz „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego czy pełnometrażowy dokument Marty Prus „Over the Limt”.

 

Tradycją sopockiego festiwalu jest prezentowanie od kilu lat w sekcji Panorama kina skandynawskiego z poszczególnych krajów lub o wybranej tematyce. W tym roku sekcja ta będzie poświęcona ekranizacjom skandynawskich kryminałów z ostatnich lat, w tym m.in. twórczości Stiega Larsosna oraz Jo Nesbo. W programie 5 wybranych filmów z ostatniej dekady – od klasycznego „Millennium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” poprzez „Łowców Głów”, „Kobietę w klatce” i jeden z najbardziej kasowych duńskich kryminałów ostatnich lat „Zabójcy bażantów”

 

W sekcji zjawiska organizatorzy przybliżą temat kina neo-noir, czyli współczesnych produkcji nawiązujących do estetyki kina noir lat 50. W programie m.in. „Wolny strzelec” Dana Gilroya, chiński „Czarny węgiel, kruchy lód” Diao Yinan, „Miód dla dakini,” w reżyserii Dechen Roder z Bhutanu, „Lost River” – debiut reżyserski Ryana Goslinga oraz „Tylko Bóg wybacza” Nicolasa Windinga Refna.

 

Najbardziej obszerna sekcja Spectrum to przeszło 30 najlepszych filmów sezonu, nagradzanych na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji. Nominowanych do Oscarów, Złotych Globów i laureatów Europejskich Nagród Filmowych. To jedna z ostatnich okazji do nadrobienia obowiązkowych pozycji minionego roku. W programie tej sekcji m.in. przedpremierowo „McQueen” reż. Ian Bonhote oraz „Człowiek Delfin” reż. Lefteris Charitos, ale również filmy Oskarowe jak „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, „Kształt Wody” i „Fantastyczna Kobieta”, najlepsze europejskie filmy minionego roku, w tym m.in. „The Square”, „Niemiłość” i „Jeszcze nie koniec” oraz triumfatorzy europejskich i światowych festiwali filmowych.

 

Sekcja „Made in Poland” to spojrzenie na polskich twórców, w której zaprezentujemy filmy Urszuli Antoniak oraz Anny Jadowskiej. Sekcja 2×2 przeszła natomiast małą metamorfozę i od tego roku prezentować będzie postacie uznanych światowych twórców, zestawiając ze sobą dwa wybrane filmy z ich twórczości. W tym roku w sekcji filmy Michaela Haneke („Happy End”) i Fatiha Akina („W ułamku sekundy”).

 

Na festiwalu nie zabraknie również pokazów klubowych – w spółdzielni Dwie Zmiany oraz klubokawiarni Trzy Siostry prezentowane będą filmy krótkometrażowe – zarówno te konkursowe, jak i w cyklu „Wieczory Animacji” a także nowego cyklu „Polskie Szkoły Filmowe”, w którym w tym roku przedstawione zostaną produkcje Warszawskiej Szkoły Filmowej.

 

Na festiwalu będzie można również spotkać się z twórcami filmów prezentowanych w różnych sekcjach, zarówno Spectrum (m.in. spotkanie z twórcami filmu „Twój Vincent”) jak i sekcjach konkursowych.

 

Festiwal odbędzie się w sopockim Multikinie, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Teatrze Boto, Dwóch Zmianach, klubokawiarni Trzy Siostry, Muzeum Miasta Sopotu oraz na Tarasach przy Parku Wodnym.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk

10 July, 2019 | 12:25

12.07 rozpoczął się 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk. Tym razem pod hasłem “Lądowanie na księżycu i inne zawieszone sny”.

50 lat po historycznej misji Apollo będziemy zastanawiać się nad małymi i dużymi marzeniami, które dziś poruszają naszą wyobraźnię ? zapowiadają organizatorzy. W programie czwartej łódzkiej odsłony przeglądu Jana A.P. Kaczmarka znalazło się 200 filmów, 50 polskich premier, Kino Łóżkowe, filmy o jedzeniu zakończone kolacjami i odsłonięcie gwiazdy Wojciecha Marczewskiego w Łódzkiej Alei Sław na Piotrkowskiej.

Transatlantyk otworzy w EC1 polska premiera „Znajdę cię” amerykańskiej reżyserki Marthy Coolidge (została zaproszona na galę). To hollywoodzka produkcja o Polsce lat 30. i 40., w której u boku Leo Sutera i Connie Nielsen zagrali m.in. Agata Buzek, Małgorzata Kożuchowska i Marcin Czarnik.

Animator

30 June, 2019 | 7:57

W dniach 5-11 lipca odbędzie się 12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych. 

Od swych początków w roku 1972 festiwal z całym swym programem konkursów, retrospektyw, prezentacji, marketingu produkcji filmowych, wykładów, warsztatów i wszystkich innych wydarzeń towarzyszących nieustannie kształtował i wspierał promocję sztuki animacji na całym świecie. Uważany jest za jeden z 4-5 najważniejszych festiwali tego rodzaju. Światowy Festiwal Filmów Animowanych

1. Films for Food Festival

26 June, 2019 | 12:13

FILMS for FOOD to inicjatywa, która łączy świat sztuki filmowej z kulinariami.
Koncentrując się na tematyce jedzenia i towarzyszących mu rytuałach twórcy FILMS for FOOD chcą rozwijać kulturę kulinarną w Polsce traktując film jako narzędzie edukacji i nośnik zmian społecznych.
FILMS for FOOD to pokazy najlepszych filmów (fabularnych i dokumentalnych) o jedzeniu oraz towarzyszące im spotkania z ekspertami, naukowcami, artystami, dziennikarzami, producentami żywności i kucharzami. Projekcje i dyskusje uzupełniają wydarzenia specjalne: degustacje, pokazy kulinarne, warsztaty, akcje kulinarne i działania artystyczne.

FILMS for FOOD prezentuje swoje filmy w formie cyklu wędrującego po kinach studyjnych i przestrzeniach artystycznych całej Polski. Zainicjowało swoją działalność w listopadzie 2016 organizując polską premierę filmu „Noma: My Perfect Storm” – filmu o René Redzepim, szefie kuchni słynnej restauracji Noma w Kopanhadze. Pierwszy pokaz filmu uświetniło spotkanie z kucharzami, którzy współpracowali z Redzepim zaś w restauracjach Bez Gwiazdek i Atelier Amaro odbyły się specjalne kolacje inspirowane filmem i kuchnią Nomy.
Kolejnym filmem cyklu jest dokument pt. „W obronie jedzenia”, zrealizowany w oparciu o bestsellerową książkę amerykańskiego dziennikarza i działacza społecznego Michaela Pollana.

Pomysłodawcami FILMS for FOOD i organizatorami pokazów cyklu są: filmoznawczyni Lucyna Zembowicz, która w latach 2009 -2014 współorganizowała Kuchnia+ Food Film Fest oraz dziennikarz kulinarny Jakub Gutek.

FILMS for FOOD jest również dystrybutor food filmów. “Noma: My Perfect Strom” to pierwszy film, który wprowadza na polskie ekrany.

Dyskusyjne Kluby Filmowe wracają do PISF!

20 June, 2019 | 7:54

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Przez kilka ostatnich lat obsługą wniosków zajmowała się Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, od tego roku dokumenty znów można składać bezpośrednio w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Nagroda SKSiL na Festiwalu Kinolub

20 June, 2019 | 7:08

Tegoroczną nagrodę Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych potrzymał film „Aparat” w reżyserii  Abasa Arama

Historia chłopca pokazuje uniwersalną tęsknotę za marzeniami. Film porusza również problem samotności i honoru. Piękno krajobrazu, piękno mieszkańców wioski, niezwykła ścieżka dźwiękowa – łagodna i orientalna to kolejne atuty tego filmu.

Będziemy zachęcać polskich dystrybutorów, żeby zainteresowali się tymi filmami, by któryś z nich zagościł na ekranach kin studyjnych.

Wyróżnienie przyznano indyjskiemu filmowi Chuskit. Film ten porusza ważne dla młodego widza tematy :

Niepełnosprawność, przyjaźń, relacje w rodzinnym domu z bliskimi osobami, poznajemy bliżej zwyczaje i kulturę w tybetańskiej wiosce.

Lubuskie Lato Filmowe

19 June, 2019 | 7:11

W dniach 22-30.06.2019 odbędzie się festiwal Lubuskie Lato Filmowe – festiwal filmów a jednocześnie forum dyskusyjne, miejsce wymiany doświadczeń z czasu wielkich przemian – w tym również przemian modelu kinematografii. LLF jest nietypowym festiwalem. Zorganizowany skromnie, w pięknej miejscowości wśród lasów i jezior, ale bez kosztownej reprezentacji, bankietów i wystawności jest raczej spotkaniem roboczym. To położenie niemalże na moście między dziś już zachodnią Europą, a tą jej częścią, która tradycyjnie, choć z geograficznego (i kulturalnego) punktu widzenia niezbyt słusznie, nazywana bywa wschodnią, zdaje się słusznie predestynować łagowski festiwal do tego, aby stał się mostem kulturalnym ułatwiającym przeprawę z jednego brzegu na drugi.

 

Spotkanie SKSiL podczas Forum Wokół Kina

10 June, 2019 | 7:14

Serdecznie zapraszamy wszystkich kiniarzy na spotkanie SKSiL podczas Forum Wokół Kina w Chełmie 13 czerwca o godz. 11:00 w sali ChDK.

Kino w Trampkach – Nagroda SKSiL

10 June, 2019 | 7:03

Nagrodę SKSiL dla filmu o największym potencjale dystrybucyjnym w kinach studyjnych otrzymał film:

Salon Romy w reżyserii Mischa Kamp

Piękny i wzruszający obraz międzypokoleniowej relacji, gdzie empatia, zrozumienie choroby i odpowiedzialność dziecka prowadzi do odbudowania rodzinnych więzi.

Jury SKSiL przyznało również 3 wyróżnienia:

 

Kraina szkła w reżyserii Marie Rønn i Jeppe Vig Find – Jako uporanie się ze stratą poprzez stworzenie pełnego subtelności i magii świata.

Matti i Sami oraz trzy największe błędy we wszechświecie w reżyserii Stefan Westerwelle  – Jako oryginalne podejście do problemu kłamstwa w świecie dorosłych i dzieci.

Kolonia w reżyserii Geneviève Dulude-De Celles – Jako obrona dziecięcej niewinności w świecie nastolatków i zachowania własnej tożsamości.

 

Szczecin Film Festival

9 June, 2019 | 12:11
Szczecin Film Festival jest corocznym wydarzeniem filmowym, organizowanym przez Stowarzyszenie OFFicyna, które bada granice kina, a jego główną misją jest twórcze poszukiwanie.
Część konkursowa SEFF odkrywa i prezentuje najciekawsze i najnowsze propozycje twórców z całego świata w następujących sekcjach:
KONKURS EUROPEJSKI – kino dokumentalne poszerzające i przełamujące postrzeganie gatunku.
TELEFON ART – międzynarodowy konkurs filmów nakręconych telefonem komórkowym lub innym „podręcznym” sprzętem rejestrującym obraz i dźwięk.
POP SEFF – światowy konkurs krótkich filmowych form muzycznych, tak zwanych „klipów”.
MUSIC SEFF – światowy konkurs dokumentalnych filmów muzycznych.
ZACHODNIOPOMORSKIE SHORTY – najnowsze i najciekawsze produkcje filmowe twórców związanych z województwem zachodniopomorskim.
Festiwal oferuje także bogaty program towarzyszący, a w nim m.in.: Przekraczanie Granic – intermedialne spotkanie poświęcone przyszłości nowych mediów; Let’s Talk Film – spotkania z gwiazdami kina; Najlepsze Filmy Świata – najgłośniejsze i nagradzane filmy dokumentalne; SEFF Film Forum – spotkanie międzynarodowego środowiska filmowego i wiele innych.

38. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film

9 June, 2019 | 12:07

Festiwal “Młodzi i film” to wyjątkowe wydarzenie na polskiej mapie kulturalnej. To przegląd najciekawszych, najlepszych fabuł, dokumentów i animacji w  reżyserii młodych, obiecujących twórców, którzy rozpoczynają swą zawodową drogę. To konkurs, w którym najlepsi i najzdolniejsi debiutujący filmowcy zostają dostrzeżeni i docenieni. Możliwość prezentacji swoich filmów, a także konfrontacji z szeroką widownią, stanowią dla nich wyjątkową szansę i ważne doświadczenie.

“Młodzi i film” to także ważna inicjatywa promująca i stymulująca polską kinematografię oraz twórców młodego pokolenia, którzy właśnie wchodzą na filmowy rynek. To oni juz wkrótce będą nadawać ton polskiemu kinu. Dlatego warto ich poznać już teraz!

Festiwal “Młodzi i film” jest również szerokim forum ludzi kina, krytyków i publiczności. Stwarza unikalną możliwość wymiany doświadczeń między twórcami dojrzałymi a debiutantami. To także miejsce żywej dyskusji poświęconej kondycji rodzimego kina.

Historia Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych sięga roku 1973. Wśród kolejnych laureatów nagrody WIELKI JANTAR (Grand Prix festiwalu) znaleźli się tacy debiutanci jak Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Barbara Sass, Magdalena Łazarkiewicz i wielu innych, którzy na stałe trafili do historii polskiego kina.

33. Tarnowska Nagroda Filmowa

30 May, 2019 | 7:49

W dniach 1-8.06.2019 odbyła sie 33. Tarnowska Nagroda Filmowa – festiwal wybranych polskich filmów fabularnych i jedna z najważniejszych imprez kulturalnych Tarnowa organizowana przez Tarnowskie Centrum Kultury.

Obok pokazów konkursowych program festiwalu obejmuje pokazy specjalne, spotkania z twórcami, a także liczne imprezy towarzyszące – wystawy, koncerty, seminaria tematyczne, warsztaty filmoznawcze.

W trakcie Festiwalu odbędzie się również spotkanie z Andrzejem Goleniewskim z Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

10. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

20 May, 2019 | 8:23

W 2019 roku Przegląd obchodzi swoje dziesięciolecie. Z tej okazji, oprócz najlepszych francuskich filmów ostatnich lat, w programie znalazł się również pokaz z muzyką na żywo w wykonaniu wybitnego francuskiego pianisty Jean-François Zygela, który 29 maja w Filharmonii Narodowej w Warszawie zilustruje muzycznie film „Upiór w operze”. Widzowie kina Muranów (i kin w 12 miastach w Polsce) będą mieli okazję zobaczyć między innymi: francuskiego kandydata do Oskarów 2019 – „Ból” w reż. Emmanuela Finkiela, na podstawie autobiograficznej prozy Marguerite Duras, największy sukces francuskiego kina w 2018 roku – „Niezatapialnych” w reżyserii Gilles’a Lellouche’a, z Mathieu Amalrikem, Guillaume’em Canetem i Benoît Poelvoorde’em, ostatni film francuskiej reżyserki Agnes Vardy: „Varda według Agnès” czy komedię „Tajemnica Henriego Picka” z Fabrice’em Luchini i Camille Cottin.

Miasta uczestniczące w 10. Przeglądzie Nowego Kina Francuskiego:  Warszawa, kino Muranów, Łódź, kino Charlie, Katowice, kino Światowid, 22-29 maja; Radom, MCSW Elektrownia,23-30 maja; Wrocław, Kino Nowe Horyzonty,Zamość, CKF Stylowy, 24-30 maja, Lublin, Chatka Żaka,25 maja – 5 czerwca, Białystok, kino Forum, 27 maja – 2 czerwca, Kraków, Kino Pod Baranami, 3-9 czerwca, Gdańsk, Klub Żak, Szczecin, kino Pionier 7 -13 czerwca, Poznań, kino Muza, 10- 16 czerwca, Olsztyn, kino Awangarda, 14-20 czerwca.

Bajkowy Dzień Dziecka w kinach studyjnych

15 May, 2019 | 7:15

Już po raz drugi niemal 50 kin studyjnych weźmie udział w projekcie Bajkowy Dzień Dziecka. W dniach 30 maja -2 czerwca 2019 kina niezależne zapraszają najmłodszych widzów oraz ich bliskich na wspólną wyprawę do Krainy Baśni. W programie historie pełne marzeń, śmiechu, przygód i przyjaźni zaskakujące jakością obrazu i dźwięku. Najstarsi widzowie będą mogli odkryć ich urok na nowo, a najmłodsi po raz pierwszy spotkają się z Gapiszonem, Misiem Uszatkiem ze Smokiem Barnabą. Akcja Bajkowy Dzień Dziecka odbędzie się w niezależnych kinach zrzeszonych w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych w dniach całej Polsce.

W programie:

Smoki, rycerze, księżniczki

Za króla Krakusa

Baśń o korsarzu Palemonie

O pięknej Parysadzie

Smok Barnaba

Przygody rycerza Szaławiły

Gapiszon i Miś Uszatek – bohaterowie dzieciństwa

Gapiszon w cyrku

Gapiszon kucharzem

Byłem tu pierwszy (Nowe przygody misia uszatka)

Kryjówka (Nowe przygody misia uszatka)

Kto wstał lewą nogą (Nowe przygody misia uszatka)

Na tropie (nie tylko) przygody

Miś Uszatek

Cyrk

Dwa Michały

Tabu

Niezwykła podróż

Rodowy klejnot

Koty, koziołki, misie – zwierzęcym okiem

Koziołki na wieży

Wycieczka

Nie drażnić lwa

Tabu

Psotny kotek

Bajki, które będzie można zobaczyć w ramach Bajkowego Dnia Dziecka to zrekonstrowana cyfrowo klasyka polskiej animacji ze zbiorów Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego FINA

Działalność Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych ma na celu upowszechnianie kultury filmowej w szczególności poprzez rozpowszechnianie w kinach Sieci filmów o wysokich walorach artystycznych oraz podejmowanie działalności edukacyjnej adresowanej do młodej widowni kin. Strukturę Sieci tworzą kina niezależne, które zobowiązały się do realizowania programu SKSiL. Program finansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, który jest operatorem programu.

59. Krakowski Festiwal Filmowy

12 May, 2019 | 12:03

8667 minut – tyle czasu trzeba przeznaczyć, żeby zobaczyć wszystkie filmy, które znalazły się w programie 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Festiwal rozpocznie się już w niedzielę, 26 maja. W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą prawie 250 filmów w 4 sekcjach konkursowych i 11 cyklach pozakonkursowych. Pokazy uzupełnią wydarzenia towarzyszące, koncerty i warsztaty.

 

Halny na otwarcie

 

26 maja w kinie Kijów.Centrum festiwal otworzy dokument „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, filmowa opowieść o halnym – jednym z najbardziej nieprzewidywalnych żywiołów w polskich górach.

 

– Na otwarcie festiwalu zawsze wybieramy film spektakularny, który porwie publiczność i zachęci do niewychodzenia z kina przez najbliższy tydzień. “Wiatr. Thriller dokumentalny” jest nam szczególnie bliski, bo podmuchy halnego odczuwamy nawet tu w Krakowie. Nam kojarzy się lepiej, bo odgania smog, a jego obecność nie jest już na ogół tak złowieszcza, ale w Zakopanem oczekiwany jest zawsze z niepokojem” – zaprasza Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza do wyjątkowego świętowania Dnia Matki w kinie. Każdy, kto 26 maja, przyjdzie na festiwalowy seans wraz ze swoją mamą, będzie mógł otrzymać drugi bilet, czyli bilet dla mamy, bezpłatnie. Seanse w ramach akcji “Zabierz Mamę do kina” odbędą się także w Kinie Pod Baranami, Małopolskim Ogrodzie Sztuki oraz Scenie AST.

 

Festiwalowy rozkład jazdy

 

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu animowanego otrzyma Caroline Leaf, amerykańsko-kanadyjska prekursorka nowych technik animacji. W programie Festiwalu retrospektywa twórczości laureatki oraz jej master class. Oficjalne wręczenie nagrody Smoka Smoków odbędzie się 27 maja w Akademii Sztuk Teatralnych.

 

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia fińska. W ramach sekcji “Fokus na Finlandię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Finlandii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Przedstawiciele branży filmowej Finlandii i Polski spotkają się na wspólnej konferencji. Inauguracja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki wraz z pokazem filmu “Bogowie z Molenbeek” (reż. Reetta Huhtanen) odbędzie się 28 maja.

 

Bez wątpienia niezwykłą atrakcją będzie także obecność na Festiwalu Bretta Morgena, wybitnego amerykańskiego dokumentalisty, znanego polskiej i krakowskiej publiczności z głośnego i nagrodzonego Złotym Hejnałem w 2015 roku filmu “Cobain: Montage of Heck” oraz prezentowanego rok temu portretu słynnej badaczki życia szympansów Jane Goodall. W ramach Festiwalu odbędzie się spotkanie z reżyserem, 29 maja w Kijów.Centrum, połączone z pokazem jego filmu “Crossfire Hurricane”, dokumentu poświęconego The Rolling Stones.

 

30 maja, koncert Voo Voo z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka w Kijów.Centrum uświetni 70. urodziny Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Voo Voo to jeden z najoryginalniejszych polskich zespołów, który połączył rock z jazzem i folkiem różnych rejonów świata. Towarzyszyć im będzie Maciej Maleńczuk, jeden z najbardziej charyzmatycznych, a przy tym kontrowersyjnych, artystów przełomu wieków.

 

Ceremonia zakończenia festiwalu i pokaz filmów nagrodzonych odbędzie się 1 czerwca w Kijów.Centrum. Podczas ceremonii wystąpi saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor muzyki filmowej – Mikołaj Trzaska. Natomiast 2 czerwca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie można zobaczyć filmy nagrodzone.

 

Sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące

 

W tym roku Krakowski Festiwal Filmowy przygotował dwa kina plenerowe. Pokazy sekcji “Dźwięki muzyki” to gratka dla widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Od poniedziałku do piątku (27-31 maja), pod gwieździstym niebem, z widokiem na Wawel, na wielkim ekranie będzie można zobaczyć dokumenty pokazywane w ubiegłych latach w sekcji DocFilmMusic. Partnerem sekcji “Dźwięki muzyki” jest PGE Energia Ciepła, a partnerem medialnym Radio Kraków.

 

Wyjątkowe pokazy klasyki polskich filmów dokumentalnych odbędą się w środę i czwartek (29-30 maja) w niezwykłej, średniowiecznej scenerii wnętrza Barbakanu. Pokazy uczczą 70. urodzin Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, studia, w którym rodziły się i rozkwitały najważniejsze trendy w polskim kinie dokumentalnym – od pierwszych realizacji powojennych, poprzez legendarną „czarną serię” i najsłynniejsze produkcje lat 60., 70. i 80., aż po filmy czasu przełomu.

 

Natomiast we wtorek, 28 maja, w Barbakanie widzowie zobaczą filmy zrealizowane przez Wytwórnię Filmów Oświatowych, która również świętuje jubileusz 70-lecia. W programie dokumenty m.in. Piotra Szulkina, Bogdana Dziworskiego czy Wojciecha Wiszniewskiego.

 

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji będzie retrospektywa twórczości zmarłego 15 lat temu Macieja Szumowskiego, krakowskiego dziennikarza i filmowca, legendarnego naczelnego “Gazety Krakowskiej” w latach 1980-81.

 

Już po raz szósty w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy najciekawszych filmów naukowych i spotkania z ekspertami. Tradycyjnie na widzów festiwalu czekają także projekcje filmów nagrodzonych na prestiżowych festiwalach („Laureaci festiwali”), polskie filmy dokumentalne wyreżyserowane zarówno przez młodych twórców, jak również przez uznanych reżyserów („Panorama polskiego dokumentu”), pokazy Kids&Youth – kino dla młodych, najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata („Opowieści ze świata”) oraz filmy zrealizowane w krajach europejskich („Gdzieś w Europie”).

 

Festiwalowi goście

 

Do Krakowa, jak każdego roku, przyjadą światowej sławy artyści z branży filmowej. Nominowany w ubiegłym roku do Oscara Talal Derki, laureat 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego pojawi się tym razem jako juror konkursu dokumentalnego. W jury czterech festiwalowych konkursów zasiądą także m.in. Xawery Żuławski, Marta Prus, Tomasz Raczek, Weronika Bilska, Maciej Karpiński, Zbigniew Czapla czy Jacek Petrycki.

 

Nie braknie też bohaterów filmów dokumentalnych. Osobiście pojawi się Lea Tsamel z filmu “Adwokatka”, izraelska prawniczka broniąca Palestyńczyków, odpowiedzialny za kontrowersyjny eksperyment na biegunie północnym prof. Jan Terelak, bohater filmu “Syndrom zimowników”, irańska artystka, aktorka i reżyserka Mania Akbari czy Jan Nowicki, który w filmie “Ostatni swing” opowiada o Witoldzie Sobocińskim.

 

Przede wszystkim jednak na 59. Krakowski Festiwal Filmowy przyjadą twórcy zakwalifikowanych do programu festiwalu filmów, a większości pokazów będą towarzyszyć spotkania z reżyserami pokazywanych produkcji.

12. Festiwal Muzyki Filmowej

10 May, 2019 | 12:18

Jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem filmowym. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym i wysokim poziomem artystycznym prezentowanych dzieł. Festiwal wyróżnia również coroczna obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie, również ze względu na różnorodną i liczną publiczność.

Millennium Docs Against Gravity Film Festival

8 May, 2019 | 8:21

Już 10 maja rusza 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, największe święto kina dokumentalnego w Polsce! Prawie wszystkie z prezentowanych filmów mają na festiwalu polskie premiery.

Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie – to hasło przewodnie tegorocznego festiwalu. W programie filmy odnoszące się do najbardziej aktualnych problemów współczesnego świata. Jak co roku postawiliśmy na różnorodność tematów, dlatego nie zabraknie tytułów o psychologii, sztuce, nauce, sporcie, architekturze i modzie. Bądźcie z nami w Warszawie 10–19 maja! Projekcje odbędą się w Kinotece, Lunie, Iluzjonie, Muranowie i Muzeum POLIN!

Cinema Italia Oggi

25 March, 2019 | 14:09

Rozpoczyna się kolejny przegląd najnowszych filmów z Półwyspu Apenińskiego: Cinema Italia Oggi. W ramach przeglądu będzie można obejrzeć filmy, które biły rekordy oglądalności, urzekłkolejny przegląd najnowszych filmów z Półwyspu Apenińskiego.

Kraków wspiera kina studyjne

13 March, 2019 | 14:08

Radni Miasta Krakowa zdecydowali o przeznaczeniu 100 tys. rocznie na wsparcie kin studyjnych w mieście. O dotację z budżetu miasta na wydarzenia i projekty kulturalne będą mogły starać się organizacje pozarządowe, które podejmą współprace z kinami studyjnymi i będą tam realizować wydarzenia kulturalne np. pokazy filmowe i warsztaty.

Plan wspierania działalności kulturalnej prowadzonej w kinach studyjnych funkcjonujących na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ma na celu wspieranie działalności kin studyjnych jako ośrodków życia kulturalnego promujących kulturę filmową oraz prowadzących działalność w zakresie edukacji filmowej, rozwoju widowni.

7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA

11 March, 2019 | 11:15

Trwa 7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA
Zapraszamy do:
Kino “Zbyszek” w Dzierżoniowie
Gdyńskie Centrum Filmowe w Gdyni
KINO AMOK w Gliwicach
Kino Centrum Jastrzębie-Zdrój
Epicentrum Kultury (Kino Oskard) w Koninie
KIKA w Krakowie
Kino Rialto w Poznaniu
Kino “Starówka” w Sandomierzu
Kinoteatr Polonez w Skierniewicach
Kino WRZOS w Stalowej Woli
KINO Kultura Starachowice
Kino Centrum w Toruniu
Kino “Muza” we Włoszczowie
Kino PoZa NoVa – najlepsze kino w Zgorzelcu
Kino Aurum w Złotoryi
Kino Len w Żyrardowie

Dwa srebrne ekrany

1 March, 2019 | 11:13

Zapraszamy uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego kraju do udziału w XI edycji konkursu „Dwa srebrne ekrany”, organizowanym przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych FINA, Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” przy współpracy z następującymi podmiotami: Centralny Gabinet Edukacji Filmowej, Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi, Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

 

Wśród kategorii konkursowych znajduje się reportaż lub wywiad „Kino – moja praca, moja pasja”, praca plastyczna – projekt logotypu stanowiącego graficzny znak jakości „Dobry film dla dzieci” lub/i „Dobry film dla młodzieży” oraz wypowiedź na forum internetowym.

 

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu, dostępnym pod tym linkiem: http://edukacjafilmowa.pl/wp-content/uploads/2019/02/Dwa-srebrne-ekrany_regulamin-2019.pdf

 

Dyskusja na forum rusza już 1 marca!

Oscary 2019

25 February, 2019 | 11:12

Tegoroczne statuetki Oscarów otrzymali:

FILM
“Green Book”

REŻYSER
Alfonso Cuarón – “Roma”

AKTORKA
Olivia Colman – “Faworyta”

AKTOR
Rami Malek – “Bohemian Rhapsody”

AKTOR DRUGOPLANOWY
Mahershala Ali – “Green Book”

AKTORKA DRUGOPLANOWA
Regina King – “Gdyby ulica Beale umiała mówić”

SCENARIUSZ ORYGINALNY
“Green Book”

SCENARIUSZ ADAPTOWANY
“Czarne bractwo. BlacKkKlansman”

ANIMACJA
“Spider-Man: Uniwersum”

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
“Roma”

DOKUMENT
“Free Solo”

ZDJĘCIA
“Roma”

MUZYKA
“Czarna Pantera”

PIOSENKA
Shallow – “Narodziny gwiazdy”

EFEKTY SPECJALNE
“Pierwszy człowiek”

CHARAKTERYZACJA
“Vice”

SCENOGRAFIA
“Czarna Pantera”

KOSTIUMY
“Czarna Pantera”

MONTAŻ
“Bohemian Rhapsody”

DŹWIĘK
“Bohemian Rhapsody”

MONTAŻ DŹWIĘKU
“Bohemian Rhapsody”

FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
“Skin”

KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT
“Period. End of Sentence”

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA
“Bao”

69. Berlinale

17 February, 2019 | 11:14

Zwycięzcy Berlinale 2019:

Złoty Niedźwiedź
Synonymes – reż. Nadav Lapid

Srebrny Niedźwiedź – Wielka nagrody jury
By the Grace of God – reż. François Ozon

Srebrny Niedźwiedź – Nagroda im. Alfreda Bauera
Systemsprenger – reż. Nora Fingscheidt

Najlepsza reżyseria
Angela Schanelec – Ich war zuhause, aber

Najlepsza aktorka
Yong Mei – Di jiu tian chang

Najlepszy aktor
Wang Jingchun – Di jiu tian chang

Najlepszy scenariusz
Maurizio Braucci, Claudio Giovannesi oraz Roberto Saviano – La paranza dei bambini

Srebrny Niedźwiedź za wkład artystyczny
Rasmus Videbæk za zdjęcia do filmu Out Stealing Horses

Najlepszy dokument
Talking About Trees – reż. Suhaib Gasmelbari

Najlepszy debiut
Oray – reż. Mehmet Akif Büyükatalay

Złoty Niedźwiedź – Najlepszy film krótkometrażowy
Umbra – reż. Florian Fischer, Johannes Krell

Nagroda jury dla filmu krótkometrażowego
Blue Boy – reż. Manuel Abramovich

Spotkanie SKSiL podczas Forum Wokół kina

7 December, 2018 | 11:46

Serdecznie zapraszamy na spotkanie kiniarzy Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, które odbędzie się w środę o 11:00 w sali Lwów Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Wybory do Rady SKSiL

28 October, 2018 | 10:59

Rada Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych działa na podstawie zapisów Regulaminu SKSiL , który definiuje Radę jako „ciało doradcze Dyrektora FINA oraz pełniące funkcje przedstawicielskie dla Kin należących do SKSiL w kontaktach z podmiotami zewnętrznymi”. Praktyka ostatnich lat pracy Rady pokazuje, że jej rola wzrasta w każdym aspekcie działania Sieci. W ostatnim okresie funkcje przedstawicielskie dla naszej grupy kin zaczyna przejmować w coraz większym stopniu również Stowarzyszenie Kin Studyjnych, ale  Rada, i w tym zakresie, w dalszym ciągu jest  bardzo pomocna.

W tym roku mija dwuletnia kadencja Rady w składzie:

Adam Pazera, Andrzej Littman, Robert Skrzydlewski, Anna Niziołek, Maciej Malangiewicz, Krystyna Michalska, Piotr Zakens (Przewodniczący Rady), Katarzyna Kubacka, Natalia Piotrowska, Anna Knap-Morzyk, Michał Komoń, Bożena Gierat, Andrzej Kawala, Bolesław Drochomirecki.

Gorąco dziękując wszystkim członkom „starej” Rady za czas poświęcony naszym wspólnym sprawom, zachęcamy Państwa do aktywnego uczestnictwa w wyborach nowego składu Rady. Odbędą się one zgodnie z poniższym Regulaminem w dwóch etapach:

– w pierwszym –  w dniach  29 października – 12 listopada br. – oczekujemy zgłoszeń kandydatów do Rady; można zgłaszać się samemu bądź proponować kandydaturę innej osoby – wystarczy podać imię i nazwisko oraz kino , które kandydat do Rady reprezentuje, na tym etapie nie obowiązuje jeszcze podział regionalny, zgłosić można dowolną ilość kandydatów z całej Polski.

– w drugim etapie – w dniach  19 – 26 listopada – odbędzie się procedura właściwego głosowania na zgłoszonych kandydatów, będzie ona przeprowadzona przy pomocy poczty elektronicznej z podziałem na regiony, każde kino będzie miało prawo do dwóch głosów (wyjątkiem  będą tu kina z Warszawy głosujące na jednego kandydata i w związku z tym posiadające jeden głos) – po jednym na kandydata z kina studyjnego i lokalnego, wszystkie zasady  głosowania i sposób rozstrzygnięcia wyborów określa  Regulamin.

Pozdrawiamy,

Zespół SKSiL

 

R E G U L A M I N

  WYBORU  CZŁONKÓW  RADY KIN STUDYJNYCH  I LOKALNYCH

(zwanej dalej „Radą”)

Wyboru Rady – organu określonego w Regulaminie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych (SKSiL)– dokonuje się poprzez głosowanie za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres sks@fn.org.pl z podaniem tematu : „Rada SKSiL”.

  1. Ustala się określone niżej zasady głosowania.

1/ Wybierani są przedstawiciele kin studyjnych i lokalnych z następujących sześciu grup regionalnych:

Centrum (lubelskie, łódzkie, mazowieckie, podlaskie)

Południe (małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie)

Północ ( kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie)

Śląsk (dolnośląskie, opolskie, śląskie)

Zachód ( lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie)

Warszawa.

2/ Kandydaci do Rady mogą zgłaszać się sami, bądź być zgłoszeni przez przedstawicieli kin. W takim przypadku ich kandydatura wymaga zgody zainteresowanych.

3/ Każde kino dysponuje dwoma głosami, które może oddać na 1 przedstawiciela z listy kin studyjnych i 1 przedstawiciela kin lokalnych ze swojego regionu, co oznacza, że kino może oddać głos na maksymalnie 2 kandydatów. Wyjątek stanowi grupa „Warszawa”, w której kina dysponują tylko 1 głosem i wybierają 1 przedstawiciela.

4/ W przypadku, gdy kandydat z jednej z list ( „studyjne”, „lokalne”) nie uzyska żadnego głosu, do Rady wchodzi dwóch przedstawicieli z drugiej listy.

5/ Na członków Rady wybierani są kandydaci, którzy uzyskali największą ilość głosów. W przypadku, gdy kandydaci otrzymają tyle samo głosów, zorganizowane zostanie dodatkowe głosowanie, w którym udział będą mogli wziąć przedstawiciele wszystkich grup regionalnych.

6/ Wybory odbędą się od 29 października do 26 listopada 2018 r. (podstawowa tura), przy czym zgłaszanie kandydatów będzie odbywać się w terminie od 29 października do 12 listopada br., a głosowanie na zgłoszone kandydatury odbędzie się w terminie od 19 do 26 listopada br. Gdyby zaszła konieczność określonego w niniejszym Regulaminie głosowania dodatkowego, odbędzie się ono w terminie od 26 do 30 listopada br. Wyniki wyborów zostaną ogłoszone niezwłocznie, nie później jednak niż trzy dni po zakończeniu głosowania.

7/ W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Regulaminie, decyzję podejmuje Dyrektor

Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

  1. Dane osobowe

1/ Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) („RODO”), administratorem danych osobowych kandydatów jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny z siedzibą w Warszawie (02-739) przy ul. Wałbrzyskiej 3/5, NIP: 5213784838 („Administrator”).

2/ Administrator przetwarza następujące kategorie danych osobowych kandydatów:

a)      imię i nazwisko kandydata,, adres e-mail

b)      w przypadku udziału w drugiej turze wyborów i przekazania stosownej informacji – danych osobowych zawartych w przesłanej przez kandydata nocie biograficznej.

Kandydat przyjmuje do wiadomości, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niepodanie danych osobowych w zakresie określonym w ust. 2 pkt a) powyżej skutkuje brakiem możliwości kandydowania w wyborach do Rady.

3/ Podstawę przetwarzania danych osobowych stanowi zgoda udzielona przez kandydata (podstawa z art. 6 ust. 1 lit. a) RODO).

4/ Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych są dostępne na stronie internetowej Rady Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych pod adresem: www.kinastudyjne.pl (zakładka: SKSIL/RODO – http://www.kinastudyjne.pl/static/2/5832/rodo.html).

Dzień Kina Polskiego

15 October, 2018 | 13:13

Już w najbliższą niedzielę 11 listopada, w blisko 100 kinach w całej Polsce, Stowarzyszenie Kin Studyjnych organizuje DZIEŃ KINA POLSKIEGO! W ten sposób Stowarzyszenie wraz z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych pragną uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości a także – o czym być może nie każdy wie – 110. urodziny kina!!

To, że w 1908 roku Polska wciąż jeszcze tkwiła w politycznym niebycie, nie znaczy, że polska kultura nie rozwijała się prężnie. Oprócz doskonałej literatury czy malarstwa na początku XX wieku nasi artyści żywo zaczęli interesować się możliwościami kinematografu nie tylko od strony prezentacji dokonań zachodnich pionierów ale i własnej produkcji. Pierwszym polskim filmem, odnalezionym po niemal stu latach, w 2000 roku w archiwum w Bois-d’Arcy pod Paryżem, jest „Pruska kultura” opowiadająca o losach Polaków pod zaborami.

Zapraszamy zatem na wydarzenie, które w najmilszy z możliwych sposobów, czyli w KINIE, pozwoli nam uczcić te dwie wyjątkowe daty! Wydarzenie to ma na celu zjednoczenie wszystkich miłośników kina niezależnie od poglądów politycznych, religijnych czy światopoglądowych we wspólnym celebrowaniu Dnia Niepodległości oglądając polskie filmy zarówno te najnowsze, jaki i tytuły, które przeszły już do kanonu i zostały uznane za kultowe.

Blisko 100 kin z dużych miast i małych miasteczek, kin prywatnych i tych działających przy Domach Kultury zaprasza na specjalnie przygotowane programy. W wielu kinach tego dnia dominować będzie współczesne kino artystyczne m.in. nagrodzona w Cannes „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, filmowa nowość ”53 wojny” z doskonałą kreacją Magdaleny Popławskiej, bohaterska opowieść z czasów II wojny światowej – „Dywizjon 303. Prawdziwa historia, czy doceniony na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni epicki fresk autorstwa Filipa Bajona „Kamerdyner”.

Dzięki wsparciu FINA i Cyfrowego Repozytorium Filmowego nie zabraknie historycznego zarysu dziejów polskiej kinematografii. Niektóre kina sięgnęły po tytuły uznane już dziś za kultowe „Miś” Stanisława Barei, „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego (kino Elektronik, Warszawa czy „Jowita” Janusza Morgensterna (Kino Zbyszek, Dzierżoniów), w niektórych obejrzymy perły kina przedwojennego – odrestaurowany przez Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny hit kinowy międzywojnia – „Szaleńcy” (kino Fenomen, Kielce), a Gdyński GCF zaprezentuje widzom „Cud nad Wisłą” z 1920 r.

Kino Pod Baranami zaprosi widzów na specjalny pokaz „Rejsu” Marka Piwowskiego w stylu quote-along, czyli z polskimi napisami wyświetlanymi pod ekranem, by widownia mogła wspólnie z bohaterami filmu recytować poszczególne kultowe już partie dialogowe!

Kino polskie to także świetne dokumenty a wśród nich: „Młynarski. Piosenka finałowa”, „Republika. Narodziny Legendy” (do zobaczenia w kinie „Muza” w Lublinie), „Wieś pływających krów” (Kino Miejsce, Zakopane) czy bloki filmów krótkometrażowych – „Najlepsze 30’” do zobaczenia w kinie Agrafka w Krakowie.

Kina Studyjne nie zapominają także o najmłodszych odbiorcach. W kinie Chemik (Kędzierzyn-Koźle), skierniewickim Polonezie czy krakowskim Sfinksie będzie można zobaczyć zestawy bajek ze zbioru FINA.

W wielu kinach program tego dnia niewątpliwie wzbogacą prelekcje, spotkania z twórcami czy warsztaty.

 

Świętujcie z nami!

BILETY NA WYBRANE FILMY POLSKIE TEGO DNIA WE WSZYSTKICH KINACH – 11 ZŁ!

 

Lista kin biorących udział w projekcie oraz repertuary poszczególnych instytucji na: www.stowarzyszeniekin.pl

 

Projekt uzyskał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

 

ORGANIZATOR:

Stowarzyszenie Kin Studyjnych

 

WSPÓŁORGANIZATOR:

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

FINA

 

PARTNERZY:

ENERGA, NEXT Film, AKSON, CYFROWE REPOZYTORIUM FILMOWE, SPECTATOR, FILM IT!, LASSOTA.PL

 

SPONSOR:

Bilety24

 

PATRONI MEDIALNI:

Gazeta.pl, TOK FM, Kino Polska, TVP Kultura, FILMWEB, Miesięcznik KINO, EKRANy, Miesięcznik FILM

 

 

Europejski Dzień Kina Artystycznego

6 October, 2018 | 11:00

Już 14 października w kinach art-house’owych na całym kontynencie, w tym w polskich kinach niezależnych obchodzony jest Europejski Dzień Kina Artystycznego. W jego spocie promocyjnym znalazły się kadry z filmu “Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Dziś prezentujemy oficjalny spot Europejskiego Dnia Kina Artystycznego 2018. Natomiast już 14 października ponad 70 kin niezależnych w całej Polsce zaprezentuje specjalną propozycję dla widzów ceniących wartościowe filmy polskie i europejskie.

W najbliższych dniach oficjalny spot projektu pojawi się na ekranach ponad 70 polskich kin niezależnych zrzeszonych w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, które przyłączyły się do wydarzenia. Każde z nich przygotowuje swój program, w niektórych obiektach znajdziemy jeden specjalny seans poświęcony polskiemu i europejskiemu kinu artystycznemu, w innych będzie to cały dzień projekcji i atrakcji dla widzów. Kina niezależne, zwane też tradycyjnymi, to miejsca, które są autorsko programowane i realizują misję upowszechniania kultury filmowej, pozostając w bliskim kontakcie ze swoimi widzami. Kinomani cenią te ośrodki za ich kameralny charakter, wartościowy repertuar i przystępne ceny biletów.

Europejski Dzień Kina Artystycznego ma udowodnić, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. Skierujemy uwagę zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy.

Kina są ważną częścią krajobrazu kulturowego i wzbogacają społeczności – w miastach i na wsi. Gromadzą ludzi i dają im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Co roku ponad 100 milionów osób odwiedza kina art-housowe. Kina studyjne i lokalne w Polsce to ponad 200 podmiotów na terenie całego kraju a ich widownia w 2017 r. przekroczyła 10 700 000 widzów.

Organizatorami wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas. W Polsce Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

VII Konferencja Kin Studyjnych i Lokalnych

1 October, 2018 | 7:10
Kina studyjne i Lokalne to blisko 200 obiektów w całej Polsce zrzeszonych w jednej sieci, lecz zasadniczo od siebie różnych. Konferencja stanowi świetną okazję do wymiany myśli i doświadczeń na temat ich funkcjonowania. Poruszymy tematy nurtujące kiniarzy, a zawężenie grona uczestników, wyłącznie do przedstawicieli kin studyjnych i lokalnych, sprawi że skupimy się w 100% na naszych problemach.
Tym razem zapraszamy do Krakowa, do kameralnego kina KIKA.

Na stronie Fundacji znajduje się program tegorocznej konferencji:
http://cyrkedison.org/7kksil.php
Znajdziecie tam również formularz akredytacyjny.

Nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

21 September, 2018 | 7:11

Tegoroczną Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych dla najlepszego filmu podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał film “Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Oprócz statuetki oraz okolicznościowego dyplomu z nagrodą tą wiąże się wsparcie rozpowszechniania filmu w kinach SKSiL w formie specjalnej stawki udziału FINA w kosztach organizacji seansów (tzw. dopłata do seansów).

Konferencja ‘O kinie młodego widza – działania poza schematem’

20 September, 2018 | 7:10

Konferencja skierowana jest do pracowników kin zajmujących się koordynacją seansów edukacyjnych i filmowych wydarzeń dla młodych widzów. Nacisk położony zostanie na praktyczne działania i doświadczenia wyłamujące się ze schematu podstawowych działań podejmowanych w kinie dla najmłodszych widzów. Celem wydarzenia jest przybliżenie uczestnikom wiedzy i praktycznych wskazówek przydatnych w prowadzeniu programu edukacyjnego, pozyskiwaniu widzów, budowaniu publiczności, promocji działań edukacyjnych oraz wydarzeń kierowanych do dzieci. Najważniejszym blokiem prowadzonym w formie warsztatowej będzie budowanie widowni, czyli analiza potrzeb, budowanie relacji i kontaktu, tworzenie partnerstw zarówno zewnętrznych, jak i z samymi widzami. Pokażemy przykłady wykorzystania przestrzeni kina na dodatkowe aktywności, żeby przekierować myślenie z „nie da się”, na „da się wszystko”. Dzień drugi rozpoczniemy od konsultacji w sprawie dofinansowań edukacji filmowej w kinach, przejdziemy przez pracę ze szkołami – jak się z nimi kontaktować i przez kogo. Omówimy korzyści ze współpracy z wolontariuszami przy działaniach edukacyjnych oraz wyminiemy się doświadczeniami w formie bloku „Porażki/Sukcesy”.

Program dostosowany jest do potrzeb i możliwości odbiorców wydarzenia – tak, aby prezentowane zagadnienia mogły stanowić inspirację w zasięgu możliwości organizacyjnych i finansowych uczestników, a więc aby były dostosowane do realiów ich pracy. Skupimy się na prezentacji praktycznych doświadczeń nie tylko z większych miast, gdzie łatwiejsze jest pozyskiwanie korzystniejszych partnerstw i finansowania, ale także na mniejszych ośrodkach. Omówimy dobre (i złe) praktyki oraz rozwiązania, które uczestnicy będą mogli wdrożyć w swoich kinach.

NIC SIĘ TU NIE DZIEJE

10 August, 2018 | 9:04

NIC SIĘ TU NIE DZIEJE to wydarzenie oparte na współpracy trzech poznańskich kin – Muzy, Pałacowego i Rialto. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w sierpniu zeszłego roku i spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem przez osoby, które spędzały lato w mieście. Oprócz przedpremier zaprezentowano pokazy filmowe z muzyką na żywo, chodzony maraton filmowy czy warsztaty dla dorosłych i najmłodszych.

Program tegorocznego festiwalu został podzielony na sekcje: przedpremiery, filmy w ramach perspektywy Versus Reality, pokazy dla dzieci, a także spotkania i wydarzenia ekstra.

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

3 August, 2018 | 8:57

Rozpoczyna się Letnia Akedemia Filmowa w Zwierzyńcu. W programie znajdą się następujące cykle: „Sławomir Grünberg. Człowiek z kamerą”  ,„1968 – duch rewolty” dedykowany pamiętnemu rokowi, który przyniósł pokoleniowy bunt przeciwko politycznym systemom i establishmentowi na całym świecie, „Noblista na ekranie” w którym  wystąpi Bob Dylan, autorski cykl „Łukasz Maciejewski zaprasza”. Znany krytyk filmowy wybierze swoje ulubione, polskie filmy z ostatniego sezonu i zaprosi do rozmowy z ich twórcami. Kulturalny dialog, pełen wzajemnego zrozumienia – gwarantowany.

 Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie stałych pozycji („W polskim obiektywie”, „Rekolekcje filmowe”, „Archeologia kina”, „Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”), replik zaprzyjaźnionych z nami festiwali (Lubelski Festiwal Filmowy, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, „Etiuda & Anima”). Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

26 July, 2018 | 11:42

Rozpoczął się 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. W ciągu 11 dni odbędzie się ponad 600 seansów, na których będzie można zobaczyć 225 tytułów z ponad 50 krajów. Więcej informacji na stronie: https://www.nowehoryzonty.pl/menu.do?id=3

47 Lubuskie Lato Filmowe

13 July, 2018 | 10:10

Rozpoczęło się 47 Lubuskie Lato Filmowe – festiwal filmów a jednocześnie forum dyskusyjne, miejsce wymiany doświadczeń z czasu wielkich przemian – w tym również przemian modelu kinematografii. LLF jest nietypowym festiwalem. Zorganizowany skromnie, w pięknej miejscowości wśród lasów i jezior, ale bez kosztownej reprezentacji, bankietów i wystawności jest raczej spotkaniem roboczym. To położenie niemalże na moście między dziś już zachodnią Europą, a tą jej częścią, która tradycyjnie, choć z geograficznego (i kulturalnego) punktu widzenia niezbyt słusznie, nazywana bywa wschodnią, zdaje się słusznie predestynować łagowski festiwal do tego, aby stał się mostem kulturalnym ułatwiającym przeprawę z jednego brzegu na drugi

45 Polish Cinema Forum

5 June, 2018 | 11:59

On 7-9 June 2018 there will be 45. Polish Cinema Forum

(Polski) Bajkowy Dzień Dziecka

15 May, 2018 | 12:05

Sorry, this entry is only available in Polski.

(Polski) Filmowe Ogrody Wyobraźni

30 April, 2018 | 12:11

Sorry, this entry is only available in Polski.

Boxoffice – the users’ manual

23 April, 2018 | 8:15

Sorry, this entry is only available in Polski.

(Polski) Wyniki konkursu Dwa Srebrne Ekrany

23 March, 2018 | 8:16

Sorry, this entry is only available in Polski.

Two Silver Screens

1 March, 2018 | 11:55

It has just started the competition for young people Two Silver Screens. To get to know more information we invite you on: http://www.kinastudyjne.pl/aktualnosci/info/603/dwa-srebrne-ekrany.html

(Polski) Polskie dziedzictwo filmowe – konferencja naukowa

1 February, 2018 | 11:05

Sorry, this entry is only available in Polski.

More cinemas in the Network

5 January, 2018 | 11:09

We have more than 140 cinemas in out Networ at the moment.

(Polski) 44. Forum Wokół Kina w Gdyńskim Centrum Filmowym

18 December, 2017 | 9:36

Sorry, this entry is only available in Polski.

(Polski) Święto Kina

5 December, 2017 | 9:37

Sorry, this entry is only available in Polski.

European Art Cinema Day 2017

13 October, 2017 | 12:34

One day to celebrate European cinema and the work of art cinemas all over the world!

Finally, European filmgoers and passionate arthouse cinema operators have their own day to celebrate: the EUROPEAN ART CINEMA DAY.
Cinemas are an important part of the cultural landscape and enrich communities everywhere – in cities and in the countryside. They bring people together, regardless of age, origin, education or income.
With over 100 million guests in Europe each year, arthouse cinemas play a crucial role in promoting cultural diversity and showcasing young talent.

Arthouse cinemas exist all over Europe and flourish in areas with good infrastructure and strong supporting organisations. European Art Cinema Day aims to strengthen cinemas in regions that don’t have their own arthouse unions, develop support structures and increase the visibility of arthouse films in general.

Film Restoration Summit

10 October, 2017 | 11:20

Film Restoration Summit takes place at 9-10.11.2017 in Warsaw. We invite you.

10 Awards of Polish Film Institute

21 September, 2017 | 7:48

Sorry, this entry is only available in Polski.

Arthouse Cinema Conference

13 September, 2017 | 12:35

It has just started Arthouse Cinema Conference in Kielce. The more information available on http://www.cyrkedison.org/6kksil.php

Digital Cultures Conference

25 August, 2017 | 9:39

Sorry, this entry is only available in Polski.

Polish Cinema Forum

1 May, 2017 | 12:42

On 7-9 June 2017 there will be 43. Polish Cinema Forum.

Polish Cinema Forum

10 November, 2016 | 11:28

On 13-15 December 2017 there will be 42. Polish Cinema Forum.

New Cinemas

4 November, 2016 | 12:53

New cinemas has joined Polish Digital Cinemas Network. There is 99 cinemas in the network now: Dom Kultury w Wolbromiu (Kino Radość), Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” (Kino Kuźnica)   oraz Kępiński Ośrodek Kultury (Kino Sokolnia)

Polish Digital Cinemas Network – events

1 September, 2016 | 11:05

We invite you on The Arthouse Cinema Conference to Chodzierz, on 12-14 September 2016.

You’ll find more information on: http://cyrkedison.org/5kksil.php

More and more cinemas

27 August, 2016 | 9:07

There is more then 140 cinemas in Polish Digital Cinemas Network!

114 Cinemas

15 January, 2014 | 12:13

There is 114 cinemas in Polish Digital Cinemas Network!

New Cinemas

2 October, 2013 | 13:51

New cinemas has joined Polish Digital Cinemas Network. There is 99 cinemas in the network now.

76 Cinemas

4 March, 2013 | 8:50

There is 76 cinemas in Polish Digital Cinemas Network! And next 20 got funding from Polish Film Institute and will join the network soon.

New cinemas

10 October, 2012 | 8:49

3 new cinemas joined Polish Digital Cinemas Network:

Polonez Skierniewice
Muranow Warszawa
Stylowy Zamosc

16 New cinemas

12 August, 2012 | 8:22

16 new cinemas joined Polish Digital Cinemas Network.

New cinemas

6 June, 2012 | 11:11

3 new cinemas joined Polish Digital Cinemas Network:

Gryf Gryfino
Fregata Lebork
Muza Włoszczowa

33 Forum “Wokol Kina”

15 May, 2012 | 11:03

There will be conference of polish cinemtography branch at 29-31 may 2012 in cinema Helios in Opole. We invite everyone interested to take part.
wiecej …

New cinemas

22 March, 2012 | 14:45

4 new cinemas joined Polish Digital Cinemas Network:

Rejs Słupsk
Komeda Ostrówie Wielkopolski
Galaktyka Mielec
Eva Międzyzdroje

32 Forum „Wokół Kina”

15 November, 2011 | 8:32

There will be conference of polish cinemtography branch at 6-8 december 2011 in cinema Helios in Opole. We invite everyone interested to take part.
wiecej …

Start of the Network

8 November, 2011 | 8:58

Polish Digital Cinemas Network has started with 31 arthouse cienmas. In next weeks nnext cinemas will and instalations and join the network.


 .